معاملات بازار ارز

معاملات بازار ارز

انواع اصلی معاملات بازارFX ، لحظه‌ای، آتی، بهره شبانه و اختیارات است. در جدول زیر می‌توانید نتایج مطالعات سه ساله بانک بین المللی را مشاهده کنید.

معاملات لحظه‌ای در بازار ارز مبادله مستقیم یک ارز در برابر ارز دیگر میباشد و نقل قول‌های مظنه قیمت که در پلتفرم تان مشاهده می‌کنید برای این نوع معاملات معتبر هستند. تاریخ اعتبار لحظه‌ای ۲ روز کاری است و هر طرف معامله باید به ارائه کننده خدمات، مبلغ توافق شده ارز در این دوره را ارائه کند. به عنوان مثال، شرکت مستقر در ایالات متحده محصولات خود را به منطقه یورو صادر میکند و در حساب بانکی آن ۰۰۰/۰۰۰/۱۰ یورو است. در روز چهارشنبه، این شرکت مجبور است حقوق کارمندان خود را بپردازد، و به همین ترتیب، روز دوشنبه، این ۰۰۰/۰۰۰/۱۰ یورو را به دلار آمریکا در بانک ABC’s FX dealing desk  با نرخ لحظه‌ای ۱٫۴۰۰۰میفروشد. در روز چهارشنبه، بانک از حساب یورویی شرکت ۰۰۰/۰۰۰/۱۰ یورو دریافت میکند و ۰۰۰/۰۰۰/۱۴ دلار به حساب دلاری اش انتقال میدهد. هر معامله ارز همیشه شامل دو ارز است، اولین ارز را پایه و دیگری ارز فرعی یا مظنه است. به عنوان مثال، در جفت ارز EUR / USD، ارز پایه یورو است، در حالی که ارز مظنه یا فرعی یا نقل قول دلار آمریکا است. معامله‌گران همیشه با ارز پایه خرید یا فروش میکنند و سود و ضرر موقعیت را با ارز  نقل قول محاسبه میکنند.

FX forward یک توافق دو طرف برای خرید یا فروش دارایی در یک قیمت از پیش تعیین شده در یک تاریخ مشخص در آینده است. این محصولات مالی استاندارد نشده و در بازار OTC معامله میشوند. شرایط خاص برای هر معامله مذاکره میشود. حد تاریخ معاملات پیش فروش بیش از ۲ روز کاری در مقایسه با معاملات لحظه‌ای است. بسیاری از مردم از من میپرسند چگونه قراردادهای آتی را بفروشند، بنابراین کمیدرباره آنها توضیح خواهم داد. قراردادهای آتی همچنین ابزارهای مالی با تحویل در آینده است، اما بر خلاف پیمان آتی (forward)، این قراردادها تنها در مبادلات سازمان یافته استاندارد مبادله میشوند. قراردادهای آتی همیشه برای یک دوره خاص و تاریخ رسمیاز پیش تعریف شده معامله میشود. دارایی مورد قرارداد باید با مشخصات قرارداد دقیقاً مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، جفت ارز EUR / USD میتواند از طریق معاملات آتی Eurocurrency، که در بازار الکترونیکی CME Globex نقل شده است، معامله شود. قرارداد استاندارد برای  ۰۰۰/۱۲۵€  و نماد ۶E است. سررسید همیشه در ماه مارس (H)، ژوئن (M)، سپتامبر (U) و دسامبر (Z) است. برای مثال، نماد سررسید آتی یورو در دسامبر ۲۰۱۳، ۶EZ3  خواهد بود. جلسه معاملاتی استاندارد در این قرارداد از ساعت ۷:۲۰ صبح تا ۲:۰۰ بعد از ظهر (GMT15:20 تا ۲۲:۰۰ )CT است ، در حالی که معاملات الکترونیک از ساعت ۵ صبح تا ۴ بعد از ظهر CT است. با قراردادهای آتی ما میتوانیم با استراتژی‌های یکسانی که ما در قراردادهای لحظه‌ای بازار ارز استفاده میکنیم، معامله کنیم، اما باید در نظر  داشته باشید که مظنه قیمت با پیمان آتی متفاوت خواهند بود. مزایای آتی این است که آنها در یک بورس سازمان یافته معامله میشوند و شفافیت قیمت بهتری دارند. کارگزار‌ها نمیتوانند فقط حد ضرر شما را شکار کنند یا تعمداً سفارش شما را با تأخیر اجرا کنند.

پیمان آتی یک عدد است که به منظور به دست آوردن نرخ پیمان آتی، از نرخ لحظه‌ای فعلی اضافه یا کم میشود. آنها با استفاده از فرمول زیر محاسبه میشوند:

 

                                    ۱ + سود  ارز فرعی * (روز تا سررسید / ۳۶۰)
نرخ پیمان آتی = نرخ لحظه‌ای *    —————————————————————–  –  ۱
——————————–   ۱ + سود ارز پایه * (روز تا سررسید / ۳۶۰)

 

مبادلات بهره شبانه بازار ارز نیز مشتقات هستند و در واقع مبادله جریان نقدی هر جفت ارز است. در عمل، مبادلات را میتوان بر روی همه چیزهایی که میتوانند مبادله شوند، ساخت یافته و قابل پیاده سازی میباشد، اما ما بیشتر به مبادلات FX علاقه‌مند هستیم. در چنین معاملاتی، خرید و فروش همزمان دو ارز با دو مقدار تاریخ متفاوت وجود دارد. مقدار تاریخ گذاری نزدیک تر معمولاً لحظه‌ای است در حالی که دورتر پیمان آتی است. ممکن است هر دو مقدار تاریخ پیمان آتی (یعنی بیش از ۲ روز)  باشند. هر معامله یک لنگه نامیده میشود و در نرخ بازار برای مقدار تاریخ مربوطه اجرا میشود. اگر لنگه اول  برای مقدار تاریخ لحظه‌ای باشد، معامله با نرخ فعلی لحظه‌ای انجام میشود. اگر لنگه دوم برای یک ماه باشد معامله براساس نرخ ارز پیمان آتی برای همان سررسید  اجرا خواهد شد. اگر امروز ۱۵ آوریل باشد، نرخ لحظه‌ای جاری ۱٫۳۰۲۰ و پیمان آتی یک ماهه +۵ پیپ باشد ما میتوانیم همزمان دو قرارداد برای ساخت یک نرخ شبانه  FX داشته باشیم (معاملات از نظر یکی از مبادله کنندگان بهره شبانه است ):

  • خرید یورو در برابر دلار در تاریخ ۱۷ آوریل با نرخ ارز ۳۰۲۰
  • فروش یورو در برابر دلار در تاریخ ۱۷ مه با نرخ ارز  ۳۰۲۵

 

جریان‌های مبادله نقدی بهره شبانه FX

در نمودار بالا جریان نقدی مبادله FX نمایش داده شده است. با X، مقدار ارز پایه (به عنوان مثال یورو، اگر مبادله برای EUR / USD است) مشخص شده است. با S نرخ لنگه اول نشان داده میشود، که معمولاً لحظه‌ای است (مقدار تاریخ دو روز کاری از تاریخ معامله)، در حالی که F نشان دهنده نرخ پیمان آتی بعنوان لنگه دوم میباشد که در سر رسید مبادله خواهد شد.