مشخصات پیشرفته اندیکاتور

مشخصات پیشرفته اندیکاتور

مشخصات اندیکاتور پیشرفته در بخش پایینی پنل اختیارات مشخصات اندیکاتور قرار گرفته است.

گروه منطقی

گروه منطقی گروهی از اندیکاتورهاست که به عنوان یک اندیکاتور واحد عمل می­‌کند. BSB حرفه‌ای گروه­‌های منطقی را بصورت خودکار ایجاد می­‌کند، اما آنها را می­‌توان بصورت دستی تغییر داد. با این وجود ما نگاهی به گروه­‌های منطقی که بصورت خودکار تولید شده ‌اند می­‌اندازیم که درک آنها آسان‌تر شود.

به عنوان مثال شما می­‌دانید که برای باز کردن یک معامله همه شروط منطق سرآغاز باید در زمان واحد تکمیل شوند. اما چگونه بیان کنیم که قرار نیست یکی از شروط باید تکمیل شود، بلکه همه آنها باید در زمان واحد تکمیل شوند؟ در اینجا گروه منطقی که بصورت خودکار توسط BSB حرفه‌ای ایجاد شده است وارد عمل خواهد شد (باز کردن یک معامله).

 

BSB حرفه‌ای از این رویکرد در زمانی استفاده می­‌کند که لازم باشد تصمیم بگیرد آیا یک معامله بسته شود یا خیر. وقتی شروط منطق خاتمه را بررسی می­‌کند، برای BSB حرفه‌ای تکمیل شدن یک شرط جهت بستن معامله کافیست. در اینجا BSB حرفه‌ای هر اندیکاتور را در گروه منطقی خودش قرار می­‌دهد. اندیکاتور تنها می­‌تواند یک گروه منطقی داشته باشد.

برای اطلاعات بیشتر می­‌توانید به گروه‌های منطقی مراجعه کنید.

شیفت سیگنال

مشخصات پیشرفته اندیکاتور

شیفت سیگنال درواقع یک سیگنال را با تعداد انتخاب شده‌ای از بندها به سمت جلو شیفت می­‌دهد.

شیفت سیگنال در بندها ارزیابی می­‌شود. آن را می­‌توان در بازه ۰ الی ۲۰۰ تعیین کرد. مقدار پیش­فرض برابر با صفر است.

بنابراین وقتی مقدار پارامتر شیفت سیگنال را بزرگتر از ۰ وارد کنید، اندیکاتور بعد از تکمیل شدن شرط منطقی فوراً سیگنال را افزایش نمی­‌دهد، بلکه قبل از افزایش این سیگنال منتظر مقدار درخواست شده بندها می­‌شود.

برخی اندیکاتورها مشخصه شیفت (shift) را یکپارچه کرده­‌اند اما شیفت به جای این­که فقط سیگنال­‌ها را حرکت دهد، خطوط اندیکاتور را حرکت می­‌دهد.

شیفت سیگنال را زمانی می­‌توانید استفاده کنید که بخواهید بعد از یک رخداد اندیکاتور سیگنالی را افزایش دهید. مثال تصویر سمت راست نشان می­‌دهد مقادیر شیفت سیگنال با چه تفاوتی رخداد افزایش سیگنال را با تعدادی از بندها بعد از این­که قیمت بازار  Moving Average (میانگین متحرک) را قطع می­‌کند، حرکت می­‌دهند.

یک کاربرد دیگر افزایش سیگنال برروی یک سری رخدادهای تکرارشونده است. برای مثال اگر بخواهید چهار اندیکاتور حرکتی با شیفت سیگنال ۰، ۱، ۲ و ۳ را تعیین کنید، وقتی چهار بار متوالی با افزایش اندازه حرکت وجود داشته باشد برنامه یک سیگنال ورود را افزایش خواهد داد.

استراتژی­ ساز بورس حرفه‌ای پارامتر شیفت سیگنال را برای همه اندیکاتورها بجز اندیکاتورهایی که مقدار IndParam.IsAllowLTF آنها برابر با false باشد، تعین می­‌نماید؛ می­‌توانید در اندیکاتورهای سفارشی خود از این پارامتر استفاده کنید.

وقتی یک اندیکاتور از فریم زمانی خرید تر(LTF) استفاده می­‌کند، شیفت سیگنال در بندهای فریم داده اصلی استراتژی واقع خواهد شد. برای مثال اگر یک دوره استراتژی H4 باشد و یک اندیکاتور LTF، D1 باشد، اندیکاتور برروی یک سری داده D1 محاسبه می­‌شود اما سیگنال­‌ها با H4 بند شیفت داده خواهند شد.

مشخصات پیشرفته اندیکاتور
چرا شیفت سیگنال مقادیر منفی را مجاز نمی‌­داند؟

شیفت سیگنال تنها سیگنال را با چند خط دچار تأخیر می­‌کند. برای مثال اگر (در یک چارت روزانه) اتفاقی در دوشنبه رخ دهد و شما بخواهید در روز بعدی معامله کنید یک شیفت سیگنال به ۱ قرار خواهید داد. با این وجود اگر اتفاقی روز سه شنبه رخ دهد نمی­‌توانید زمان را به عقب برگردانید و دوشنبه معامله نمایید. به همین دلیل است که شما نمی­‌توانید شیفت سیگنال را به ۱- یا سایر اعداد منفی تنظیم نمایید.

تکرار سیگنال

مشخصات پیشرفته اندیکاتور

وقتی تکرار سیگنال بیشتر از صفر باشد، استراتژی­ ساز بورس حرفه‌ای سیگنال­‌های تکرارشده را براساس عدد انتخاب شده ارسال می­‌کند.

تکرار سیگنال می­‌تواند در رنج ۰ الی ۲۰۰ تعیین شود. مقدار پیش­فرض صفر است.

این مثال اندیکاتور میانگین متحرک را با تکرار سیگنال برابر با ۳ نشان می­‌دهد. توجه داشته باشید ما ۴ سیگنال ورود داریم. اولین سیگنال ورود اصلی است و بعد از آن سه تکرار داریم. تکرار سیگنال تعیین می­‌کند چند بار سیگنال ورود اولیه تکرار شود و بنابراین جمعاً «تکرار سیگنال + ۱» سیگنال داریم.

تکرار سیگنال برروی قالب زمانی استراتژی اصلی کار می­‌کند حتی اگر اندیکاتور از فریم زمانی خرید تر (LTF) استفاده کند.

انددیکاتورهای «نقطه سرآغاز معامله» و «نقطه خاتمه معامله» پارامتر تکرار سیگنال ندارند. اگر اندیکاتور­های سفارشی توسعه دهید و یک اندیکاتور نتواند با تکرار سیگنال کار کند، در این صورت IndParam.IsAllowLTF را برابر با false قرار دهید؛

 

سمبل یا نماد اندیکاتور

استراتژی ­ساز بورس حرفه‌ای به شما اجازه می­‌دهد یک نماد متفاوت برای یک اندیکاتور تعیین کنید.

برای مثال، یک معامله استراتژی برروی بازار EURUSD می­‌تواند از سیگنال­‌های EURJPY استفاده کند. شما می­‌توانید با تعیین یک نماد EURUSD برای استراتژی و یک نماد EURJPY برای اندیکاتور جداگانه، این کار را انجام دهید.

وقتی از نمادهای شاخص استفاده می­کنیم، FSB Pro کل مجموعه داده را برای آن نماد بارگذاری می­کند. فایل داده­ ها باید موجود باشد. اگر برنامه نتواند فایل داده مطلوب را پیدا کند، استراتژی را محاسبه نخواهد کرد.

اختیارات «نماد اندیکاتور» حاوی نمادهایی است که در منابع داده‌هایی که درحال حاضر استفاده می­‌شوند، تعریف شده‌­اند.

 

فریم زمانی طولانی تر

اختیارات Longer time frame یک دوره خاص را برای اندیکاتور جاری تعیین می­‌کند. این دوره باید طولانی تر از دوره داده اصلی استراتژی باشد. برای مثال اگر شما یک استراتژی داشته باشید که بر روی چارت EURUSD H4 کار کند، می­‌توانید یک اندیکاتور با فریم زمانی طولانی تر = D1 تعیین نمایید. با انجام این کار BSB Pro فایل داده EURUSD D1 را بارگذاری خواهد کرد و اندیکاتور جاری را با استفاده از داده‌­های D1 محاسبه خواهد نمود.

اگر یک فریم زمانی کوتاه‌تر را تعیین کنید، مثلاً M15، استراتژی­ ساز بورس حرفه‌ای از فریم زمانی اصلی استراتژی استفاده خواهد کرد.

یک فریم زمانی طولانی‌تر می‌تواند در یک معامله مورد استفاده قرار گیرد. در چنین حالتی برنامه سری داده‌­ها را بصورت خودکار از متاتریدر درخواست می‌­کند.

می­‌توانید از LTF برای نظارت بر یک روند کلی استفاده کنید.

برای مثال، می‌­توانید خرید را تنها در صورتی برروی یک چارت M5 قرار دهید که یک روند رو به بالا  در یک چارت روزانه داشته باشید. برای این کار دوره استراتژی را برابر با M5 قرار داده و یک اندیکاتور روند انتخاب کنید و فریم زمان طولانی‌تر را برابر با D1 قرار دهید.

 

از مقدار لار قبلی استفاده کنید

Use previous bar value یک مفهوم بسیار مهم در علم بکتست را نشان می‌دهد. می­‌توان گفت چشم پوشی از این مورد رایج ترین خطا در داد و ستد خودکار است. گزینه «Use previous bar value» (استفاده از مقدار بار قبلی) آنقدر مهم است که استراتژی­ ساز بورس حرفه‌ای آن را بطور خودکار تعیین می­‌کند، و اجازه نمی­‌دهد آن را تغییر دهید.

وقتی گزینه «Use previous bar value» تیک می­خورد، اندیکاتور مقادیر جاری آن که با استفاده از بار جاری محاسبه شده است را چشم پوشی کرده و سیگنال­‌ها را با استفاده از مقادیر بار قبلی افزایش می­‌دهد.

گزینه «Use previous bar value» بستگی به قیمت مبنای اندیکاتور و نقطه سرآغاز استراتژی دارد.

به عنوان مثال اگر یک اندیکاتور از قیمت خاتمه برای محاسبه استفاده کند و نقطه سرآغاز استراتژی «Bar Opening» باشد، در این صورت روشن است که ما Bar Closing (بسته شدن بند) را در لحظه باز شدن نمی­‌دانیم. به همین دلیل است که برنامه از خاتمه قبلی برای اندیکاتور استفاده می­‌کند.