گروه‌های منطقی

گروه‌­های منطقی

گروه‌های منطقی

گروه منطقی در واقع گروهی از اندیکاتورهاست که شروط منطقی را نشان می­‌دهند. همه اندیکاتورهای شروط منطقی سرآغاز و شروط منطقی خاتمه، شروط منطقی را نشان می­‌دهند و به گروه­‌های منطقی تعلق دارند.

برای مثال، یک اندیکاتور RSI یک قانون منطقی «RSI رشد می­‌کند[۱]» یک شرط منطقی را نشان می­‌دهد که وقتی اندیکاتور برای یک بار داده شده رشد می­‌کند صحیح، و در حالت دیگر اشتباه است. بنابراین RSI به یک گروه منطقی ملحق خواهد شد.

اندیکاتورهای نقطه سرآغاز معامله و نقطه خاتمه معامله به گروه­‌های منطقی تعلق ندارند زیرا آنها شروط منطقی را نشان نمی­‌دهند.

گروه­‌های منطقی توسط نمادها شناسایی می­‌شوند. نمادهای «شرط منطقی سرآغاز» حروف بزرگ از [A] تا [H] یا [All] هستند. نمادهای «شرط منطقی خاتمه» حروف کوچک از [a] تا [h] یا [all] هستند.

[۱] RSI rises

هر گروه منطقی دارای یک نماد است و هر اندیکاتور «شرط منطقی» متعلق به یکی از گروه­ هاست.

وقتی یک اندیکاتور «شرط منطقی» به یک استراتژی اضافه می­‌کنید، استراتژی­ ساز بورس حرفه‌ای اندیکاتور را برای این اسلات استراتژی به گروه منطقی پیش­فرض الحاق می­کند.

هر اندیکاتور «شرط منطقی سرآغاز» به گروه [A] الحاق می­‌شود. اگر گروه­‌های منطقی را تغییر ندهید، همه اندیکاتورهای «شرط سرآغاز» در یک استراتژی به گروه [A] تعلق خواهند گرفت.

اندیکاتورهای «شرط منطق خاتمه» به روش مختلفی کار می­‌کنند. به طور پیش­فرض اولین «شرط خاتمه» دارای نماد [a] است، دومی [b] را دریافت می­‌کند، و به همین شکل تا [h] ادامه دارد.

استراتژی­ ساز بورس حرفه‌ای نماد گروه منطقی را نشان نمی­‌دهد اگر دارای مقدار پیش­فرض باشد. اگر گروه منطقی تغییر کرده باشد، برنامه آن را در قاب­‌های مربعی در سمت راستِ پنل اسلات نشان می­‌دهد.

می­‌توانید گروه منطقی یک اسلات را در ناحیه پیشرفته چهارگوش اندیکاتور برروی اطلاعات پویایی مشاهده کنید که وقتی نشانگر موس را روی یک اسلات نگه می­‌دارید یا در پنل اسلات وقتی برروی آن بزرگنمایی می­‌کنید ظاهر می­‌شود.

گروه منطقی یک شرط منطقی را نشان می­‌دهد. می­‌توانید گروه منطقی را به عنوان یک اندیکاتور تجمیع شده تصور کنید. اگر همه شروط اندیکاتور موجود در گروه منطقی تکمیل شده باشند، true برمی‌گرداند. به بیان دیگر، همه شروط منطقی در یک گروه دارای منطق AND هستند.

استفاده از گروه­‌های منطقی برای سرآغاز

با نگاه به مثال بالا، همه شروط سرآغاز متعلق به گروه [A] هستند. بنابراین نتیجه منطقی گروه [A] در صورتی true خواهد بود که همه شروط اندیکاتور برآورده شده باشند: «میانگین متحرک افزایش می‌یابد» و «AD مسیر خود را به سمت بالا تغییر می­‌دهد» و «خط MACD بالاتر از خط سیگنال است». این استراتژی وقتی که گروه [A] راضی شود سیگنال ورود را ارسال می­‌کند (همه شروط اندیکاتور راضی می­‌شوند).

یک استراتژی سفارش ورود را وقتی ارسال می­‌کند که حداقل یک گروه منطقی سرآغاز برآورده شده باشد.

گروه‌های منطقی

زمانی می­‌توانید از گروه­‌های منطقی استفاده کنید که می­‌خواهید شروط سرآغاز مختلف را تعریف نمایید.

استراتژی بالا دارای دو گروه منطقی برای ورود است – [A] و [B]. (گروه [A] نشان داده نشده است زیرا پیش­فرض است). این استراتژی وقتی که گروه [A] و گروه [B] راضی شوند می­‌تواند معامله را باز کند.

می­‌توانید چند اندیکاتور را در یک گروه مشخص کنید.

 

استفاده از گروه­‌های منطقی برای خاتمه

یک استراتژی سیگنال‌های خاتمه را زمانی ارسال می‌کند که حداقل یک گروه شروط خاتمه برآورده شده باشد.

استراتژی ­ساز بورس حرفه‌ای گروه‌های منطقی مختلف را به طور پیش­فرض برای هر اندیکاتور شرط تعیین می­‌کند. با این کار برنامه یک معامله را در رخداد خطرناک اول می­‌بندد. اگر یک استراتژی دو شرط خاتمه داشته باشد، آنها به طور پیش­فرض به گروه­‌های منطقی مختلف تعلق خواهند داشت.

استراتژی که در سمت راست نشان داده شده است دارای دو شرط خاتمه است. آنها به طور پیش­فرض برای گروه [a] و گروه [b] تعیین شده‌اند. برنامه نمادهای گروه را پنهان می­‌کند زیرا تغییر نمی­‌کنند. این استراتژی سیگنال خاتمه را در Bar Closing زمانی ارسال می­‌کند که «RSI بیشتر از خط سطح باشد» و همچنین زمانی که «Momentum از خط سطح بالاتر باشد».

گروه‌های منطقی

اگر می­‌خواهید یک معامله تنها در صورتی بسته شود که هر دو شرط خاتمه بطور همزمان راضی شده باشند، باید آنها را در گروه منطقی یکسانی تعیین کنید. برای مثال می­‌توانید اندیکاتور «Momentum» را در گروه [a] تعیین کنید. در این حالت گروه [a]  تنها در صورتی راضی خواهد شد که هر دو اندیکاتور راضی شده باشند. می­‌توانیم بگوییم گروه [a] به عنوان یک اندیکاتور عمل می­‌کند.

 

گروه منطقی «All»

اندیکاتوری که علامت «All» دارد به همان روشی عمل می­‌کند که به همه گروه­‌های منطقی استراتژی اضافه شده باشد.

برخی اندیکاتورها به طور پیش­فرض دارای گروه «All» هستند. این اندیکاتورها برای «فیلتر کردن» ورودی­‌های همه گروه‌های منطقی بهتر عمل می­‌کنند.

 

مثال­‌هایی از اندیکاتورهای با گروه پیش­فرض «All»:

 • «Lot Limiter» – حداکثر تعداد دسته(lot)­های باز را محدود می­‌کند.
 • «Long or Short» – ورود خرید یا ورود فروش را اجازه می­‌دهد.
 • «روزِ هفته» – ورود در یک روز خاص از هفته را اجازه می­‌دهد.

مثال گروه‌­های منطقی

می­‌توانید منطق­‌های پیچیده مختلفی را با استفاده از گروه­‌های منطقی ایجاد کنید.

برای مثال یک استراتژی که در روز دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه در Bar Open خرید می­‌کند. این استراتژی در پنج شنبه و جمعه در Bar Open فروش انجام می­‌دهد. استراتژی آخرین دسته (lot) را در عصر جمعه می­‌بندد.

 1. یک استراتژی جدید باز کنید؛
 2. مشخصات استراتژی را تعیین کنید: مقدار ورود به ۱ دسته (lot)، امکان اضافه کردن ۱ دسته، امکان کاهش ۱ دسته
 3. اندیکاتور «نقطه سرآغاز معامله» را برابر با «Bar Opening» تعیین کنید.
 4. «Long or Short» را با قانون «تنها خرید را باز کن» و گروه منطقی [A] اضافه کن.
 5. Day of Week (روز هفته) را با ورودی از دوشنبه به پنجشنبه، گروه مطنقی [A]، اضافه کن.
 6. « Long or Short » (خرید یا فروش) را با قانون « Open short only» و گروه منطقی [B] اضافه کن
 7. « Day of Week» را با ورود از پنجشنبه به شنبه، گروه منطقی [B] اضافه کن.
 8. « closing point indicator» را برابر با « Week Closing» تعیین کن.

این استراتژی از دو گروه منطقی برای ورود استفاده می‌­کند. معامله را زمانی باز می­‌کند که حداقل یکی از گروه ­ها اجازه داشته باشند اما ما اندیکاتور را طوری طراحی کرده ایم که گروه­‌ها بتوانند در روزهای مختلف و در مسیرهای مختلف به ورودها اجازه دهند.

گروه‌های منطقی
 • اولین گروه [A] ورود خرید در دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه را می‌­دهد.
 • دومین گروه [B] ورود فروش در پنجشنبه و جمعه را می­‌دهد.

در واقع اولین سیگنال در دوشنبه یک معامله جدید باز خواهد کرد. دومین سیگنال خرید در صبح روز سه شنبه  یک دسته ( lot) اضافه خواهد کرد زیرا ما اجازه اضافه کردن را در مشخصات استراتژی داشتیم. این استراتژی ۱ دسته (lot) را در روز چهارشنبه هم می‌­تواند اضافه کند. در صبح پنج شنبه گروه [A]راضی نخواهد شد، اما گروه [B] یک سیگنال فروش اضافه خواهد کرد. از آنجایی که قبلاً یک معامله خرید ۳ دسته ای داشته‌ایم، سیگنال فروش به صورت «سیگنال ورود مسیر مخالف دیگر» ظاهر می­‌شود. آن به ۱ دسته (lot) کاهش می­‌یابد. همین اتفاق در صبح جمعه اتفاق می­‌افتد. نهایتاً استراتژی معامله را در عصر جمعه می­‌بندد زیرا به نقطه خاتمه رسیده است – «خاتمه هفته»

می­‌توانید این استراتژی را از انبار کد ما Week Peek دانلود کنید.