استراتژی و اکسپرت ادوایزر

 

استراتژی­‌ها و اکسپرت ادوایزرها

راهنمای معامله

متاتریدر[۱]

متاتریدر، یک پلتفرم معاملاتی است. معمولاً شما آن را از کارگزارتان[۲] به شکل رایگان دریافت خواهید کرد. متاتریدر توسط یک شرکت به نام MetaQuotes توسعه یافته است. در حال حاضر متاتریدر ۴ محبوب­‌ترین پلتفرم معاملاتی در میان معامله‌گران است. تقریباً همه کارگزارها آن را پیشنهاد می‌­دهند. نسخه­‌ی دیگری از آن نیز وجود دارد که متاتریدر۵ است. این نسخه نهایی است.  با این حال آنقدر محبوب نیست.

هدف اصلیِ پلت فرم معاملاتی، رساندن داده­‌ها از کارگزار به صفحه نمایش­‌تان است و به شما اجازه معامله می­‌دهد. متاتریدر به شما اجازه می­‌دهد تا هم به صورت دستی و هم به صورت خودکار معامله کنید.

آنچه در تصویر زیر می­‌بینید نمودار قیمت بازار EURUSD است. شما می­‌توانید به صورت دستی معامله کنید – در بازار خرید و فروش کنید. شما همچنین می­‌توانید قیمت فعلی (آخرین) را در انتهای سمت راست نمودار ببینید. همان­طور که متوجه می­‌شوید، قیمت دائماً در حال حرکت است و تصمیم ­گیری در مورد این­که آیا شما باید بخرید یا بفروشید و در چه نقطه­ ای از زمان باید اقدام کنید، آسان نیست. البته شما می­‌خواهید در مسیر درست معامله کنید، زیرا می‌­خواهید سود ایجاد کنید.

 

اندیکاتور­ها[۳]

متاتریدر گزینه‌هایی برای اضافه کردن اندیکاتور­ها به نمودار دارد که به شما اجازه می‌دهد تا تصمیم بهتری بگیرید. اندیکاتور­ها به صورت خطوط یا بار نمایش داده می‌­شوند که در طول نمودارِ قیمت، اجرا خواهند شد. اندیکاتور­ها بطور ریاضیاتی مبتنی بر تاریخچه قیمت و دیگر پارامترهای بازار هستند.

شما می­‌توانید یک اندیکاتور را به راحتی به نمودار اضافه کنید. ما برای مثالِ خودمان، از یکی از محبوب­‌ترین ­اندیکاتورهای MACD (“نوسان­گر میانگین متحرک همگرایی/واگرایی “)  استفاده خواهیم کرد. شما فقط می‌­توانید اندیکاتور را از هدایت‌گر درون کادر هدایت‌گر به نمودار بکشید و رها کنید.

 

ما برای مثالِ خودمان، از یکی از محبوب­ترین شاخص­های MACD یا “نوسان­گر میانگین حرکتی همگرایی/واگرایی” استفاده می­کنیم. اضافه کردن شاخص، پنجره ­ی گزینه­ ها را نشان می­دهد. از آنجائی که شاخص­ها مبتنی بر فرمول­های ریاضیاتی هستند، می­توانیم برگه ورودی را انتخاب کنیم و مقادیر را برای برخی متغیرها در فرمول، برگزینیم.

 

از این طریق، می­‌توانید چگونگی این­که اندیکاتور، کشیده شده، را تغییر دهید.

به محض این که شما این اندیکاتور را در نمودار می­‌بینید، خطوط قرمز و بارهای زیر نمودار را خواهید دید. (اگر اندیکاتور یک پنجره محاوره‌­ای را باز کند، فقط OK را فشار دهید.)

 

بارهای خاکستری در اینجا خط MACD را نشان می­‌دهند و خط قرمز، یک “خط سیگنال” نامیده می‌­شود. هنگامی که بازار در حال تغییر است،این خط اندیکاتور­­ و همچنین بارها تغییر می­‌کنند.

شما می­‌توانید از این تغییرات استفاده کنید زیرا آنها به صورت سیگنال نشان می­‌دهند که چه مسیری را برای معامله انتخاب کنید، زمانِ باز کردن و زمانِ بستن یک معامله. این سیگنال­‌ها و قوانین، استراتژی معاملاتی شما را تعریف می­‌کنند. زمان خرید، زمان فروش و در چه مسیری.

می‌­توانیم بگوئیم که اگر ببینید بارهای خاکستری MACD به بالای خط قرمز بروند، این ممکن است سیگنال خوبی برای ورود به یک معامله خرید باشد. با این حال چگونه می­‌توانیم بدانیم که آیا این ایده خوبی است یا نه؟ ما می‌­توانیم آن را در یک حساب آزمایشی امتحان کنیم، اما این کار زمان زیادی را صرف خواهد کرد.

معامله خودکار

اندیکاتور­ها برای هدایت ما در معامله دستی عالی هستند. با این حال اگر ما بخواهیم معامله را به صورت خودکار انجام دهیم و بخواهیم بگذاریم تا متاتریدر خودش معامله را انجام دهد در حالی که خودمان کارهای دیگر را انجام می­‌دهیم، نمی­‌توانیم این کار را بسادگی و با استفاده از اندیکاتور­ها انجام دهیم. اندیکاتور­ها شامل هیچ منطق معاملاتی نیستند. اکسپرت ادوایزرها اینجا می‌آیند.

اکسپرت ادوایزرها

اگر قصد رفتن بسوی معامله اتوماتیک دارید، به یک استراتژی معاملاتی نیاز دارید. به طور خاص در معامله خودکار، استراتژی معاملاتی شما قوانین مربوط به زمان باز کردن یک معامله و زمان بستن یک معامله و در چه مسیری، می‌باشد.

استراتژی‌­های معاملاتی، بیش از یک اصطلاح انتزاعی هستند. اگر شما نیاز به اجرای استراتژی معاملاتی خود برای مثال در متاتریدر دارید، نیاز به کدنویسی آن در MQL به عنوان یک فایل اکسپرت ادوایزر دارید.

اکسپرت ادوایزرها، برنامه­‌هایی هستند که در زبان برنامه‌نویسی MQL نوشته شده‌اند. پس از آنکه شرکت متاتریدر را توسعه می­‌دهد، زبان “MetaQuotes Language” نامیده می­‌شود.

نوشتن MQL  آسان نیست. این در واقع سخت­‌تر از برنامه­‌ریزی عادی است، زیرا خارج از برنامه‌ریزی، شما نیاز به دانستن این دارید که چگونه متاتریدر در داخل، کار می­‌کند.

نوشتن اکسپرت ادوایزر

برای برنامه‌نویسی اکسپرت­‌ها نیاز به دانستن چگونگی کارِ متاتریدر دارید، اما همه چیز در اینجا به پایان نمی­‌رسد. شما برای ایجاد یک اکسپرت ادوایزرِ بالقوه سودآور، نیاز به چند چیز دیگر دارید. شما نیاز دارید:

  • بدانید که بازار چگونه، کار می­‌کند.
  • اندیکاتورها چگونه کار می­‌کنند.

علاوه بر این شما می­‌خواهید بعد از انجام برنامه‌نویسی­‌تان، اکسپرت ادوایزر خود را آزمایش کنید. سپس اگر نتایج راضی کننده نبود شما باید بازگردید، کد را تغییر دهید و دوباره آن را آزمایش کنید تا این­که با عملکرد آن در داده­‌های تاریخی راضی به نظر برسید. این خسته کننده­‌ترین بخش است و بسیاری از مردم به دلیل این­که زمان زیادی طول می­‌کشد، گیر می­‌کنند.

بک تستینگ[۴] در متاتریدر

بک­ تستینگ فرآیند اجرای استراتژی معامله شما (یا به عبارت دیگر اکسپرت ادوایزر شما) بر روی داده‌های تاریخی از کارگزار شماست. در نتیجه شما می­‌توانید ببینید که اگر آن در این بازار معامله صورت بگیرد، چگونه اجرا می­‌شود.

متاتریدر همراه با یک ابزار به نام تست­ کننده­‌ی استراتژی می‌آید. متاتریدر همچنین برنامه­‌هایی را فراهم می­‌کند که حاوی اندیکاتورهای مختلف و قوانین معاملاتی هستند، بنابراین می­‌توانید فرآیند معاملاتی را خودکار کنید. شما احتمالاً با آن برنامه‌ها آشنا هستید. آنها اکسپرت ادوایزرها نام دارند.

از آنجایی که متاتریدر داده­‌های تاریخی را از کارگزار دریافت می­‌کند، می­‌توانید عملکرد اکسپرت ادوایزرها را در آن داده‌ها آزمایش کنید.

ایجاد خودکار اکسپرت ادوایزرها

ابزارهایی وجود دارند که به شما اجازه می­‌دهند تا بدون کدنویسی اکسپرت ادوایزرها را ایجاد کنید. اینجا جایی است که ما واقعاً می‌توانیم به شما کمک کنیم. به جای صرف ساعت­‌های بی شماری در برنامه­‌نویسی، آزمایش، تغییر و بهینه­‌سازی اکسپرت ادوایزرهای‌تان، ما می‌توانیم ابزاری را به شما پیشنهاد دهیم که آن را برای شما انجام می­‌دهند.

کارگاه اکسپرت ادوایزر برای تولید، تست و تحلیل استراتژی­‌ها طراحی شده‌است. همچنین به شما اجازه می­‌دهد که به راحتی این استراتژی­‌ها را به عنوان اکسپرت ادوایزرها صادر کنید تا بتوانید آنها را به صورت معامله خودکار در متاتریدر بسازید.

 

مرور اجمالی استراتژی

کارگاه اکسپرت ادوایزر همچنین، به شما اجازه تعیین منطق استراتژی، بصورت دستی را می‌­دهد.

 

در تصویر بالا می­‌توانید صفحه ویرایشگر استراتژیِ کارگاه اکسپرت ادوایزر را ببینید. در ستون میانی می­‌توانید جعبه ‌های رنگی را ببینید. جعبه بالای صفحه، ویژگی­‌های استراتژی است. اگر بر روی آن کلیک کنید، می­‌توانید مقدار ورودی برای استراتژی و همچنین محافظ­‌هایی نظیر Stop Los و Take Profit را تنظیم کنید (به شکل زیر نگاه کنید).

 

در زیر، قوانینِ ورود هستند. هر قانونِ ورود، مبتنی بر رفتار اندیکاتور است. به عنوان مثال در مورد Force Index، ما باید برای ورودمان به یک معامله خرید مسیر آن را به سمت پایین تغییر دهیم.

 

اگر بر روی قانون ورود کلیک کنید، می‌­توانید اطلاعات بیشتری را مشاهده کنید و شرایط منطقی مختلفی را برای زمانی که باید عمل کنید، مشخص نمایید.

 

برای استراتژی ورود به یک معامله، باید در همان لحظه، تمام قوانین ورود را دید.

در زیرِ قوانین ورود، قوانین خروج هستند. اگر بر روی هر کدام کلیک کنید، می­‌توانید منطق آن را مشخص کنید.

به محض این­که یکی از قوانین خروج دیده شود، استراتژی از معامله خارج می­‌شود.

شما همچنین می­‌توانید قوانین ورود و خروج را به راحتی اضافه و حذف کنید و با استفاده از دکمه­‌های X آنها را حذف کرده و با استفاده از دکمه­‌های” افزودن جدید” یک چیز جدید را اضافه نمایید.

 

[۲] broker

[۳] Indicators

[۴] Backtesting